İsviçre Yaşam Maliyeti: Konaklama, Sağlık, Yeme İçme, Giyim ve Ulaşım | 2021 Soru Çözümü

İsviçre Yaşam Maliyeti: Konaklama, Sağlık, Yeme İçme, Giyim ve Ulaşım | 2021 Soru Çözümü

YDS & YÖKDİL İngilizce tarafından hazırlanan İsviçre Yaşam Maliyeti: Konaklama, Sağlık, Yeme İçme, Giyim ve Ulaşım | 2021 Soru Çözümü videosu ve diğer videolar seni öncelikle 3 temel alanda geliştirmeyi amaçlar:

1. Kelime hazneni geliştirmek,
2. Soru çözme tekniğini geliştirmek,
3. Çeviri becerini geliştirmek.

Aynı zamanda birer motivasyon videosu olan YDS & YÖKDİL İngilizce videoları YDS ve YÖKDİL sınavlarının olmazsa olmazı 4 farklı soru türüne odaklanır: kelime bilgisi (vocabulary), cümle tamamlama (sentence completion), paragraf tamamlama (passage completion) ve anlam bütünlüğünü bozan cümle (irrelevant sentence).

Bu kanalda yer alan videoları sınava kadar düzenli olarak takip etmek ve söz konusu videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiğin bilgileri pekiştirmek YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında hedef puanına ulaşmanı kolaylaştırır.

YDS & YÖKDİL İngilizce YouTube kanalına abone olup bildirimleri açarak yeni videolardan haberdar olabilirsin. Abone olmak için TIKLA.

That man is the richest whose pleasures are the cheapest.
En zengin insan zevkleri en ucuz olandır.

Bugün sana İsviçre’de ortalama bir yaşam maliyeti ne kadardır, ondan bahsedeceğim. Öncelikle şunu söylemem lazım: İsviçre’de bizdeki gibi kesin bir aylık asgari ücret kavramı ve miktarı yok. Fakat İsviçre genelinde bir asgari ücret miktarı telaffuz etmek gerekirse, bunun 3.500 Frank civarı olduğunu söylemek mümkün. Benim bulunduğum Neuchâtel kantonunda şehir merkezine olan mesafesine göre aylık 750 ilâ 1.500 Frank ile ortalama bir ev kiralamak mümkün. Ayrıca, kapsamına, yaşına ve sağlık durumuna göre kişi başı aylık 350 ilâ 550 Frank arasında bir miktarı sağlık sigortası olarak ödemen gerekiyor. Şu anda Korona test ücreti ise 100 Frank. Yeme içmeye gelince; İsviçre’de insanlar genellikle yemeğini evde yiyor ve hatta gözlemlediğim kadarıyla özellikle üniversite çalışanları öğle yemeklerini evden getirmeyi tercih ediyor. Yeme içme bütçesi, yemeğini kendin pişiriyorsan 150 Franka kadar düşebilir ya da sık sık dışarıda yiyorsan 450 Franka kadar çıkabilir. Meyve ve sebzelerin kilo fiyatı genel olarak 3-5 Frank civarında, fakat 2 Frank ödeyip 1 buçuk kilo muz alman da mümkün. Uygun olanları tercih edersen benzer bir şeyi armut, elma gibi çeşitli meyve ve sebzelerde de görebilirsin. Canın abur cubur, şekerli içecek çektiyse 1-2, belki 3 Frank gibi ücretler ödeyip bu tür şeyler de tüketmen mümkün. Giyim için 5-10 Frank ödeyip bir tişört alabilirsin, fakat ortalama giyim ürünlerinin 50 ilâ 150 Frank arasında olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte, ulaşım için Neuchâtel’de insanlar şehir içinde her biniş için 2-3 Frank ödüyor, fakat yıllık 185 Frank gibi bir ücreti olan indirimli kart ile her biniş yarı fiyatına düşebilir. Toplamak çıkarmak gerekirse, asgari ücretin yaklaşık 3.500 Frank olduğu bu şehirde özellikle konaklama, sağlık sigortası, yeme içme, ulaşım ve belki de giyim masraflarını göz önünde bulundurduğumuzda Neuchâtel’de ortalama bir hayat yaşamanın maliyeti 1.500 ilâ 2.750 Frank arasında değişiklik gösterir diyebiliriz.

Peki, benim İsviçre’deki yaşam maliyetim nedir? Ne kadar kazanıyorum, ne kadar harcıyorum? Bütün bunların cevabını videonun sonuna sakladım. Önce birlikte YDS ve YÖKDİL İngilizce günün sorusuna bakalım: anlam bütünlüğünü bozan cümle sorusu. Soruyu çözerken aynı zamanda kelime haznemizi ve çeviri becerimizi geliştireceğiz.

Başlıyoruz…

Şimdi gelelim benim İsviçre’deki yaşam maliyetime. Muhtemelen biliyorsun, ben İsviçre’ye İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu ile geldim ve doktora sonrası araştırma bursiyerleri için burs miktarı aylık 3.500 Frank; yani, bu benim buradaki aylık kazancım. Birçok ülkeden lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası araştırma gibi farklı seviyelerde öğrencilerin kaldığı özel öğrenci yurdu benzeri bir yerde kalıyorum. 12 metrekarelik odamda bana özel bir banyo var, mutfağı ise diğer öğrencilerle ortak kullanıyorum. Ve bu konaklama türü için aylık 420 Frank ödüyorum. Sen benim odamda banyo olmasın dersen 10 metrekarelik odanın aylık ücreti 394 Frank. Sağlık sigortam burs kapsamında olduğu için aylık ekstra 300-400 Frank ödemek zorunda kalmıyorum. Özellikle korona salgını nedeniyle ortak mutfağı pek kullanmadığım için aylık yemek masrafım 200 ilâ 300 Frank arasında değişiyor. Konakladığım yer ile üniversitedeki ofisim arası 100-150 metre mesafede, şehir merkezi ise 15 dakikalık yürüme mesafesinde; o yüzden, şehir içi ulaşım kullanmıyorum, haliyle her ay 100 Frank gibi bir para yine cebimde kalıyor. En hafif bavulla seyahat etmeyi sevdiğim için memleketten giymek için olabildiğince az ama öz kıyafet getiriyorum ve çok gerekmedikçe aynı bavulla dönmeye çalışıyorum. Bu yüzden, ekstra giyim masrafım pek olmuyor. Özetle, ortalama yaşam maliyetinin 1.500 ilâ 2.750 Frank arasında değiştiği Neuchâtel’de ekstra durumlar olmazsa ben aylık yaklaşık 700 Frank harcıyorum. Harcamamın bu kadar az olmasının temel iki nedeni var. Birincisi; içinde bulunduğumuz salgın döneminde şehir şehir, ülke ülke gezemiyorsun, hatta son zamanlarda bir mekâna oturup kahve bile içemiyorsun. İkincisi ve benim için en önemlisi, sürdürülebilir olanı; hayattan aldığım zevkler Neuchâtel gölü kıyısında kuşları yemlemek, uzaklara bakıp hayaller kurmak, hayatın tatlı, tuzlu nesi varsa hissederek içime çekmek kadar ucuz.

Kolay gelsin.

YDS & YÖKDİL İngilizce İsviçre Yaşam Maliyeti: Konaklama, Sağlık, Yeme İçme, Giyim ve Ulaşım | 2021 Soru Çözümü videosunda öne çıkan İngilizce kelimeler (İngilizce fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, vs.) ve Türkçe anlamları:

vulnerable to: -e açık, maruz
threat of drought: kuraklık tehdidi
associated with: ile ilişkili
climate change: iklim değişikliği
World Bank: Dünya Bankası
estimate: hesaplamak, tahmin etmek
crop field: ekin alanı
drop by: (%25) oranında düşmek
coming decade: gelecek on yıl
because of = owing to: -dığından, -den dolayı
find – found – found: bulmak, ortaya koymak
at the national level: ulusal seviyede
productivity: verimlilik, üretkenlik
result in: ile sonuçlanmak
growing poverty: büyüyen yoksulluk
widespread famine: yaygın kıtlık
call on: çağrıda bulunmak
invest in: -e yatırım yapmak
adapt to: -e uyum sağlamak
Like: Beğen
Subscribe: Abone ol
Comment: Yorum yap
Ask a question: Soru sor

K a m b e r H o c a . c o m
YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu

 

#yds #yökdil #AnlamBütünlüğünüBozanCümle

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."