Aylık 30 Bin Lira Burs! İsviçre Bursları | 2021 Soru Çözümü

Aylık 30 Bin Lira Burs! İsviçre Bursları | 2021 Soru Çözümü

YDS & YÖKDİL İngilizce tarafından hazırlanan Aylık 30 Bin Lira Burs! İsviçre Bursları | 2021 Soru Çözümü ve diğer videolar seni öncelikle 3 temel alanda geliştirmeyi amaçlar:

1. Kelime hazneni geliştirmek,
2. Soru çözme tekniğini geliştirmek,
3. Çeviri becerini geliştirmek.

Aynı zamanda birer motivasyon videosu olan YDS & YÖKDİL İngilizce videoları YDS ve YÖKDİL sınavlarının olmazsa olmazı 4 farklı soru türüne odaklanır: kelime bilgisi (vocabulary), cümle tamamlama (sentence completion), paragraf tamamlama (passage completion) ve anlam bütünlüğünü bozan cümle (irrelevant sentence).

Bu kanalda yer alan videoları sınava kadar düzenli olarak takip etmek ve söz konusu videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiğin bilgileri pekiştirmek YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında hedef puanına ulaşmanı kolaylaştırır.

YDS & YÖKDİL İngilizce YouTube kanalına abone olup bildirimleri açarak yeni videolardan haberdar olabilirsin. Abone olmak için TIKLA.

Opportunities don’t happen. You create them.
Fırsatlar doğmaz. Onları sen yaratırsın.

Yurt dışı bursları ile ilgili serinin ilkinde TÜBİTAK burslarından, ikincisinde ise İsveç Enstitüsü burslarından bahsetmiştim. Bugün sana Avrupa’nın ve belki de dünyanın en prestijli burslarından biri olan ve benim şu an İsviçre Neuchâtel Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmam için yararlandığım İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları’ndan bahsedeceğim. Her şeyden önce şunu bilmelisin: Bu burs İsveç Enstitüsü burslarından çok daha rekabetçi bir burs. İsveç Enstitüsü bursları sadece sosyal bilimler alanında belli başlı konu başlıkları altında verilirken İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları sosyal bilimlerden fen bilimlerine, sağlık bilimlerine bütün alanlara açık. Dahası, doktora, doktora sırası araştırma ve doktora sonrası araştırma olmak üzere üç farklı seviyede toplamda genellikle sadece 8-9 kişiye veriliyor. Bir başka ifadeyle, geçtiğimiz yıl İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları bahsettiğim her bir seviyede koca Türkiye’den sadece 2-3 kişiye verildi. Haliyle, bu durum bursu emsallerinden çok daha rekabetçi kılıyor.

Peki, böylesi rekabetçi bir bursa başvurmaya değer mi? Bence değer ama sencesine bursun neleri kapsadığını saydıktan sonra sen karar ver. Doktora veya doktora sırası araştırma seviyesinde burs miktarı aylık 1.920 İsviçre Frangı. Doktora sonrası araştırma seviyesinde ise bu miktar 3.500 Frank. Buna ek olarak burs şunları kapsıyor: İsviçre’de oldukça pahalı olan sağlık sigortası, bir kereye mahsus 300 Frank barınma ödeneği, bir yıllık indirimli ulaşım kartı, bursiyerler için düzenlenen gezi, akşam yemeği gibi özel etkinlikler ve burs süresi bitiminde ülkeye dönüş bileti.

Bununla birlikte, İsveç Enstitüsü burslarından farklı olarak İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursları için belli bir mezuniyet yılı şartı var. Ayrıca, doktora ve doktora sırası araştırma için yaş şartı olduğunu da söylemeliyim. Bütün bu tür konuların ayrıntıları ile birlikte başvuru için istenen belgeleri de bulabileceğin linki videonun altına bırakıyorum. Burada vurgulamam gereken şey şu: Hangi seviyede olursa olsun bursa başvurmadan önce İsviçre’de bir üniversiteden kabul alman gerekiyor. Ve bu kabul sırasında yazacağın araştırma önerisi çok önemli ki buna dair ayrıntıları kapsamlı biçimde bir başka videoda anlatacağım. Burslar 1 yıllık, fakat doktora bursu 3 yıla kadar uzatılabiliyor. Ve üzgünüm; daha ayrıntılı araştırınca gördüm ki maalesef bu burs yüksek lisans seviyesinde verilmiyor. Yani, söz konusu bursa başvurabilmen için yüksek lisans yapmış olman bekleniyor. Bursa hak kazanan kişileri neye, hangi kriterlere göre seçtiklerini ise videonun sonunda söyleyeceğim.

O halde şimdi, bu ve bunun gibi fırsatlar yaratabilmenin ilk adımlarından biri olan YDS ve YÖKDİL İngilizce soru çözümüne geçelim: paragraf tamamlama. Bu özgün soruyu çözerken yine kelime hazneni, soru çözme tekniğini ve çeviri becerini geliştireceğiz.

Başlıyoruz…

İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu adaylarını neye göre değerlendirip seçiyorlar? Birinci kriter; adayın akademik profili, araştırma kapasitesi ve motivasyonu. Haliyle özgeçmişin kadar motivasyon mektubun da önemli. İkincisi; daha önce bahsettiğim araştırma önerinin özgün olması ve sağlam bir kurama, yönteme dayanması. Ve son olarak, İsviçre’de birlikte çalışacağın danışmanının niteliği ve gelecekte birlikte işbirliği yapabilme potansiyeliniz. Bütün bunlar yazılı olan kriterler. Ve yüksek not ortalamaları, yüksek yabancı dil puanları elbette bir fark yaratabilir. Fakat bu tür nitelikli burs başvurularında asıl fark yaratan ve çoğu zaman yazılı olmayan tek bir kriter vardır: eleştirel ve sorgulayıcı düşünme.

Kolay gelsin.

YDS & YÖKDİL İngilizce Aylık 30 Bin Lira Burs! İsviçre Bursları | 2021 Soru Çözümü videosunda öne çıkan İngilizce kelimeler (İngilizce fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, vs.) ve Türkçe anlamları:

explanation: açıklama
collecting = collection: koleksiyon, toplama
emphasize = underline: vurgulamak
accomplishment: başarı, başarma
competition: rekabet, yarışma
strive: çabalamak, mücadele etmek
deny: reddetmek, inkâr etmek
frustrate: hayal kırıklığına uğratmak
motive: güdü, dürtü, gerekçe
account for: (nedenini) açıklamak
postage stamp: posta pulu
pressed flower: preslenmiş çiçek
coin: bozuk para
antique: antika
except for: hariç, dışında
few: az sayıda
devote: adamak, adanmak
purchase: satın almak
by: -e kadar
mass phenomenon: kitlesel olgu
gain immortality: ölümsüzlük kazanmak
postmortem: ölüm sonrası
source of motivation: motivasyon kaynağı
Industrial Revolution: Sanayi Devrimi
increase X decrease: artış X azalış
Like: Beğen
Subscribe: Abone ol
Comment: Yorum yap
Ask a question: Soru sor

K a m b e r H o c a . c o m
YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu

 

#yds #yökdil #ParagrafTamamlama

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."