Yurt Dışı Bursu Nasıl Bulurum? TÜBİTAK Bursları | 2021 Soru Çözümü

Yurt Dışı Bursu Nasıl Bulurum? TÜBİTAK Bursları | 2021 Soru Çözümü

YDS & YÖKDİL İngilizce tarafından hazırlanan Yurt Dışı Bursu Nasıl Bulurum? TÜBİTAK Bursları | 2021 Soru Çözümü videosu ve diğer videolar seni öncelikle 3 temel alanda geliştirmeyi amaçlar:

1. Kelime hazneni geliştirmek,
2. Soru çözme tekniğini geliştirmek,
3. Çeviri becerini geliştirmek.

Aynı zamanda birer motivasyon videosu olan YDS & YÖKDİL İngilizce videoları YDS ve YÖKDİL sınavlarının olmazsa olmazı 4 farklı soru türüne odaklanır: kelime bilgisi (vocabulary), cümle tamamlama (sentence completion), paragraf tamamlama (passage completion) ve anlam bütünlüğünü bozan cümle (irrelevant sentence).

Bu kanalda yer alan videoları sınava kadar düzenli olarak takip etmek ve söz konusu videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiğin bilgileri pekiştirmek YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında hedef puanına ulaşmanı kolaylaştırır.

YDS & YÖKDİL İngilizce YouTube kanalına abone olup bildirimleri açarak yeni videolardan haberdar olabilirsin. Abone olmak için TIKLA.

The world is full of wonderful things you haven’t seen yet.
Don’t ever give up on the chance of seeing them.
Dünya, henüz görmediğin harika şeylerle dolu.
Onları görme şansından asla vazgeçme.

Peki, hayat pahalılığının her geçen gün arttığı bir dönemde o harika şeyleri nasıl göreceksin? Bunun çeşitli yol ve yordamları var. Bugün sana bizzat deneyimlediğim, hem de bir değil birkaç kez deneyimlediğim yol ve yordamlardan birini anlatacağım. Yurt dışı bursları! Önce doktora araştırmam, ardından doktora sonrası araştırmam için kullandığım yurt dışı bursları özellikle yüksek lisans seviyesinde oldukça yaygın; internette küçük bir araştırmayla onlarcasına, derin bir araştırmayla yüzlercesine ulaşabileceğin bu bursların ilkinden, kendi deneyimlerimin ışığında, kısaca bahsedeyim: TÜBİTAK bursları.

İlk duyduğunda yüksek not ortalamaları, çeşitli sınavlardan yüksek puanlar gerektirdiğini düşündüğün TÜBİTAK burslarına hak kazanmak öyle göründüğü kadar uzak bir ihtimal değil. İsveç’teki doktora araştırmam için kullandığım burs için öncelikli şart yapacağım araştırma için İsveç’teki bir üniversiteden kabul mektubu almaktı. Bununla birlikte, başvuru belgeleri arasında özellikle şu ikisi çok önemliydi: doktora tezini konu alan bir araştırma önerisi ve tabii ki geçerli bir yabancı dil puanı! TÜBİTAK’ın resmi internet sitesinden bugünkü kriterlerine baktığımda söz konusu burs için son 5 yıl içinde YDS veya YÖKDİL’den 60 puan almış olmak yetiyor görünüyor.

Bu tür yurt dışı burslarına başvuru hakkını elde edebilmen ve nihayet o harika şeyleri yerinde görebilme şansına erişebilmen için bugün bir başka YDS & YÖKDİL İngilizce soru türüne bakacağız: anlam bütünlüğünü bozan cümle sorusu. Amacımız, her zaman olduğu gibi, kelime hazneni, soru çözme tekniğini ve çeviri becerini geliştirmek.

Başlıyoruz…

Dünya henüz bilmediğin, karşılaşmadığın muazzam fırsatlarla dolu. Bu fırsatlardan biri lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası araştırma gibi çeşitli seviyelerde verilen yurt dışı bursları. Ve bugün bahsettiğim TÜBİTAK bursları binlerce yurt dışı bursundan sadece biri. Bir sonraki videoda yine bizzat deneyimlediğim ve kesinlikle senin de deneyimlemeni çok istediğim bir başka yurt dışı bursundan bahsedeceğim: İsveç Enstitüsü bursları.

Bir sonraki videoya kadar, daha önce çekip paylaştığım YDS & YÖKDİL İngilizce videolarına göz atmayı ve bu videolarda geçen kelimeleri tekrar etmeyi yarına bırakma. Onlar sadece birer kelime değil, sana daha önce hiç görmediğin, duymadığın, tatmadığın, koklamadığın ve dokunmadığın binlerce deneyim yaşatacak kapıları aralayan sihirli birer anahtar, unutma.

Kolay gelsin.

YDS & YÖKDİL İngilizce Yurt Dışı Bursu Nasıl Bulurum? TÜBİTAK Bursları | 2021 Soru Çözümü videosunda öne çıkan İngilizce kelimeler (İngilizce fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, vs.) ve Türkçe anlamları:

decode: şifresini çözmek
nonverbal behaviour: sözsüz davranış
development: gelişme, kalkınma
for instance = for example: örneğin
tend to: eğiliminde olmak
pleasant: hoş, güzel
posture: duruş, tavır
appreciate: takdir etmek
appropriate distance: uygun mesafe
amount of time: zaman miktarı, süre
importance = significance: önem
body movement: vücut hareketi
demonstrate = reveal: göstermek, ortaya koymak
matter: önemli olmak
perceive: algılamak
powerful: güçlü
Like: Beğen
Subscribe: Abone ol
Comment: Yorum yap
Ask a question: Soru sor

K a m b e r H o c a . c o m
YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu

 

#yds #yökdil #AnlamBütünlüğünüBozanCümle

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."