YDS’yi Çok Kolaylaştıran 3 Kaynak Kitap Önerisi (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü

YDS’yi Çok Kolaylaştıran 3 Kaynak Kitap Önerisi (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü

YDS & YÖKDİL İngilizce tarafından hazırlanan YDS’yi Çok Kolaylaştıran 3 Kaynak Kitap Önerisi (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü videosu ve diğer videolar seni öncelikle 3 temel alanda geliştirmeyi amaçlar:

1. Kelime hazneni geliştirmek,
2. Soru çözme tekniğini geliştirmek,
3. Çeviri becerini geliştirmek.

Aynı zamanda birer motivasyon videosu olan YDS & YÖKDİL İngilizce videoları YDS ve YÖKDİL sınavlarının olmazsa olmazı 4 farklı soru türüne odaklanır: kelime bilgisi (vocabulary), cümle tamamlama (sentence completion), paragraf tamamlama (passage completion) ve anlam bütünlüğünü bozan cümle (irrelevant sentence).

Bu kanalda yer alan videoları sınava kadar düzenli olarak takip etmek ve söz konusu videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiğin bilgileri pekiştirmek YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında hedef puanına ulaşmanı kolaylaştırır.

YDS & YÖKDİL İngilizce YouTube kanalına abone olup bildirimleri açarak yeni videolardan haberdar olabilirsin. Abone olmak için TIKLA.

With love and patience, nothing is impossible.
Aşk ve sabır ile hiçbir şey imkânsız değildir.

Bugün sana YÖKDİL’i ama özellikle de YDS’yi çok ama çok kolaylaştıran 3 kaynak kitap önerisi vereceğim. Fakat videoya başlamadan önce, YDS & YÖKDİL İngilizce kanalına abone olduğun, videoları beğendiğin ve bununla da kalmayıp videolara tek tek yorum yaptığın için sana teşekkür etmek istiyorum. Eğer bunların bir ya da birkaçını hâlâ yapmadıysan yapacağını düşünerek şimdiden teşekkürlerimi kabul et lütfen. İsviçre’de bir taraftan aldığım bursun hakkını vermek için nitelikli bilimsel yayınlar üretmeye çalışmak, bir taraftan da ülkemin en önemli eksiklerinden biri olan İngilizce açığını bir nebze de olsa kapatmak için böylesi yoğun bir çaba harcamak birbirinden zorlu iki süreç benim için. Her bir abone, her bir beğeni ve her bir yorum YDS & YÖKDİL İngilizce videolarının daha fazla kişiye ulaşması ve nihayet birilerinin hayatına dokunma ihtimali demek; bu güzelliğe katkıda bulunduğun için teşekkürler.

Peki, YDS’yi kolaylaştıran 3 kaynak kitap önerimi neye göre seçtim? Bu kitaplar uzun süredir öğrencilerimle çalışmalarımda kullandığım ve birlikte kısa sürelerde çok iyi sonuçlar aldığımız kitaplar. Yani, defalarca test edildiler ve düzenli, disiplinli bir çalışmayla güzel sonuçlar verdiler. Ve özellikle vurgulamalıyım ki bu kitapların yazarları ile hiç tanışmadım, şu ana kadar kendileri ile herhangi bir iletişimim olmadı. Birazdan adlarını sayacağım bu değerli yazarlarımıza, öğrencilerimle YDS ve YÖKDİL çalışmalarımızı böylesi kolaylaştırdıkları için çok teşekkür ediyorum.

3 kaynak kitaptan ilki bir kelime kitabı: “60 Günde Ezberbozan Kelimeler: YDS Kelimeleri”. 60 bölümden oluşan ve her bölümde 20 temel kelime içeren, bu kelimeleri İngilizce cümle içinde kullanan, bu cümlelerin Türkçe çevirisini de veren ve bununla da kalmayıp söz konusu kelimeleri eş ya da yakın anlamları, zıt anlamları ile hem kelime biçiminde hem de çeşitli alıştırma ve sorular yoluyla öğrenciye öğretmeye çalışan oldukça değerli bir kaynak kitap “60 Günde Ezberbozan Kelimeler: YDS Kelimeleri” kitabı. Kitabın yazarları Suat Gürcan ve Rıdvan Gürbüz.

İkinci kaynak kitap ise hem bir önceki kitapta öğrendiğin kelimeleri pekiştirmene yardımcı olan hem de yeni kelimeler öğrenmeni sağlayan, ayrıca özellikle YDS ve YÖKDİL’de en çok zorlandığın paragraf soruları için sana okuma alışkanlığı kazandıran bir kitap: “YKS İngilizce Okuma ve Kelime Çalışmaları”. Kitabın adı sürekli değişen üniversite giriş sınavı adı ile birlikte muhtemelen zaman içinde değişiklik gösterebilir, fakat bugün itibariyle kitabın piyasadaki adı bu. Çok sayıda paragraftan oluşan kitap parça içinde geçen önemli kelimeleri hemen parçanın altında Türkçe karşılığı ile vermekle kalmıyor, aynı zamanda çeşitli soru biçimleriyle öğrenciyi kolaydan zora doğru YDS ve YÖKDİL soru türlerine alıştırıyor. Kitabın adı seni yanıltmasın; kitabı tamamladığında çok ciddi bir kelime haznenin oluştuğunu ve okuma becerinin önemli oranda geliştiğini göreceksin. Kitabın yazarları Sermin Çelik Düz ve Naci Düz.

Ve son kaynak kitap önerim, önceki saydığım iki kaynak kitapta öğrendiğin kelimeleri daha da pekiştireceğin, doğrudan YDS ve dolaylı olarak YÖKDİL türünde soru türleri ile karşılaşacağın bir soru bankası: “TEST Attack YDS Soru Bankası”. ÖSYM’nin hazırladığı sorularda olduğu gibi sade ve yalın bir dille hazırlanan, öğrenciyi çileden çıkarmadan sağlam bir soru çözme pratiği kazandıran bu kitabın yazarları ise Ahmet Taşpınar, Uğur Albayrak ve Davut Doğan.

Bu kitapları edinebileceğin internet sitelerinin linklerini videonun altında açıklamalar kısmında bulabilirsin. Peki, bu kaynak kitapları nasıl çalışmalıyım, nasıl bir çalışma programı, yöntemi izlemeliyim? Onu videonun sonunda söyleyeceğim. Şimdi gel birlikte günün YDS ve YÖKDİL sorusuna bakalım: kelime bilgisi soru çözümü. Amacımız, her zaman olduğu gibi, kelime hazneni, soru çözme tekniğini ve çeviri becerini geliştirmek.

Başlıyoruz…

Peki, videonun başında paylaştığım YDS ve YÖKDİL kaynak kitapları nasıl çalışmalısın? Nasıl bir çalışma programı, yöntemi izlemelisin? Her şeyin başı tekrar. “60 Günde Ezberbozan Kelimeler: YDS Kelimeleri” kitabını çalışırken yeni bir güne başlamadan önce mutlaka önceki gün ya da günlerin kelimelerini kısaca da olsa bir tekrar et. Çalışırken bilmediğin, önemli gördüğün kelimelerin altını çizmek, kitabın sağına soluna notlar almak için kırmızı kalem kullanırsan tekrarların hem hız kazanır hem de kolaylaşır. Bu kitabı çalışırken ilk 10 günü tamamladıktan sonra 55, 56, 57, 58, 59 ve 60. günleri çalış ve sonra 11. günden devam et. Çünkü YDS ve YÖKDİL için çok önemli olan sınavda sıkça çıkan kelimeler, ‘preposition’ dediğimiz edatların isim, sıfat ve fiiller ile kullanımları ve pek önemli değilse de deyimler kitabın sonuna konulmuş. Aynı şekilde, özellikle okuma pratiği kazanacağın “YKS İngilizce Okuma ve Kelime Çalışmaları” kitabını çalışırken kırmızı kalemle bazı kelimelerin altını çizmeyi, kitabın üzerine notlar almayı ve kitaptaki bir sonraki paragrafa geçmeden önce daha önce çalıştığın paragraf ya da paragrafları tekrar etmeyi unutma. “TEST Attack YDS Soru Bankası” kitabına ise senin için en kolay olduğunu düşündüğün sorulardan başla, sonra yavaş yavaş, zorlandığın sorularla devam et. Mesela yeni kelimeler öğrenmeni ya da daha önce öğrendiklerini pekiştirmeni de sağlayacak çeviri sorularından başla. Son olarak, bugün bu kitabı yarın şu kitabı çalışayım deme. Günü bu üç kitap için üçe böl ve her gün düzenli olarak, her birine olabildiğince eşit süreler ayırarak çalış. Ve en önemlisi, lütfen kendine en azından haftada bir gün izin vermeyi, o gün YDS ve YÖKDİL’siz sadece kendine zaman ayırarak dinlenmeyi, kendini dinlemeyi unutma.

İhtiyaç duyduğunda bana nasıl ulaşacağını biliyorsun. Bilmiyorsan yorum kısmına yaz anlatayım.

Kolay gelsin.

YDS & YÖKDİL İngilizce YDS’yi Çok Kolaylaştıran 3 Kaynak Kitap Önerisi (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü videosunda öne çıkan İngilizce kelimeler (İngilizce fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, vs.) ve Türkçe anlamları:

commonly: yaygın olarak
know – knew – known: bilmek, tanımak
legend: efsane; (haritada) özel işaret
story: hikâye, anlatı
moral: ahlaki, ahlaklı, dürüst
spiritual: ruhani, akli, akıllı
people: insanlar, halk
highly: oldukça, son derece
advanced: gelişmiş, ileri düzeyde
utopian: ütopik, ideal, hayali
discrimination: ayrım, ayrımcılık
immaturity: olgun olmama, gelişmemişlik
civilization: medeniyet, uygarlık
corruption: yozlaşma, yolsuzluk
ignorance: cehalet, bilgisizlik
Like: Beğen
Subscribe: Abone ol
Comment: Yorum yap
Ask a question: Soru sor

K a m b e r H o c a . c o m
YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu

 

#yds #yökdil #KelimeBilgisi

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."