YDS ve YÖKDİL’den Yüksek Puan Almanın 5 Püf Noktası (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü

YDS ve YÖKDİL’den Yüksek Puan Almanın 5 Püf Noktası (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü

YDS & YÖKDİL İngilizce tarafından hazırlanan YDS ve YÖKDİL’den Yüksek Puan Almanın 5 Püf Noktası (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü ve diğer videolar seni öncelikle 3 temel alanda geliştirmeyi amaçlar:

1. Kelime hazneni geliştirmek,
2. Soru çözme tekniğini geliştirmek,
3. Çeviri becerini geliştirmek.

Aynı zamanda birer motivasyon videosu olan YDS & YÖKDİL İngilizce videoları YDS ve YÖKDİL sınavlarının olmazsa olmazı 4 farklı soru türüne odaklanır: kelime bilgisi (vocabulary), cümle tamamlama (sentence completion), paragraf tamamlama (passage completion) ve anlam bütünlüğünü bozan cümle (irrelevant sentence).

Bu kanalda yer alan videoları sınava kadar düzenli olarak takip etmek ve söz konusu videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiğin bilgileri pekiştirmek YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında hedef puanına ulaşmanı kolaylaştırır.

YDS & YÖKDİL İngilizce YouTube kanalına abone olup bildirimleri açarak yeni videolardan haberdar olabilirsin. Abone olmak için TIKLA.

We either make ourselves miserable or we make
ourselves strong. The amount of work is the same.
Ya kendimizi acınacak hale getiririz ya da kendimizi
güçlendiririz. İkisi için de harcanan emek aynıdır.

Şu an izlediğin video bu kanalda yayımlanan 20. video. Ve şu an sana seslenen bu ses bireysel mutluluğu toplumsal mutlulukla yoğurmadıkça evrensel mutluluğa, huzura, sağlığa ulaşılamayacağına inanan bir öğretmenin, bir bilim insanının, “önce insan” diyen romantik bir varoluşçunun sesi. Ve sadece akademik yayın sayısını arttırıp daha çok unvan, daha çok makam, daha çok para kazanma hırsıyla aslında orada bulunma amacını çoktan unutmuş birtakım akademisyenlere inat daha çok insana dokunma, ulaşma çabası bu proje. Bu, “birilerinin hayatına dokunabilme projesi”. Ülkemin her geçen gün daha kötümserleşen, daha karamsarlaşan, daha umutsuzlaşan güzel beyinlerine bir taraftan umudu aşılarken diğer taraftan İngilizcelerini geliştirmelerine katkıda bulunarak onları güçlendirme, daha sağlam adımlar atmalarını sağlama çabası bu. Kısacası bu; benim, senin, onun hayatına dokunabilme projesi.

Ve bugün sana daha sağlam adımlar atmanı kolaylaştıracak YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında yüksek puan almanın 5 püf noktasından bahsedeceğim. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca dillerinde bizzat deneyimlediğim ve öğrencilerimin YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında yüksek puan almalarını sağlayan bu püf noktaları daha önce birçok kez test edildi.

Birinci püf nokta: çıkmış sorular. Geride kalan 10 küsur yıllık İngilizce öğretmenliği yaşamımda öğrencilerimden en sık işittiğim sorulardan biri şuydu: “YDS veya YÖKDİL için çıkmış sorulardan çalışmaya başlamak ne kadar doğru?” Öğrenciler çoğu zaman YDS ve YÖKDİL çıkmış sorularına ayrı bir önem atfederler ve iki temel nedenden dolayı çalışmaya çıkmış sorularla başlamaktan kaçınırlar:

1. Hiçbir şey bilmeden çıkmış sorulardan kaç doğru çıkarabilirim ki?
2. Çıkmış soruları en sona bırakayım ki YDS veya YÖKDİL İngilizce sınavı öncesinde elimin altında ‘orijinal’ sorular bulunsun(!)

Her iki kaçınma nedeni de yanlış varsayımlara dayanır. Peki, neden YDS ve YÖKDİL İngilizce çalışmaya çıkmış sorularla başlanması gerekir? Bunu bütün ayrıntılarıyla anlattığım yazının linkini bu videonun altına ekliyorum, tamamını okumanda büyük yarar var. Peki, çalışmaya çıkmış sorularla başladığında özellikle nelere dikkat etmelisin? Birincisi, çıkmış soru testlerini seçerken “kolaydan zora” yaklaşımını kullan. Üniversiteye giriş sınavında yabancı dil bölüm öğrencilerinin girdiği yabancı dil sınavı YDS ve YÖKDİL’e göre daha kolaydır mesela. İkincisi, çıkmış soru testinin tamamını çözmek yerine tek tek ya da sayfa sayfa çözmeye özen göster ve hemen ardından herhangi bir sözlük yardımıyla bilinmeyen kelimeleri bul ve mutlaka kelime defterine not al. Sonuncusu, çıkmış soru testleri dâhil olmak üzere hiçbir test YDS ve YÖKDİL sınavlarına kadar tamamlanmış değildir; mutlaka düzenli aralıklarla bu testleri tekrar gözden geçir ve daha önce sözlük yardımıyla bulduğun kelimelerin zihninizde ne kadar yer ettiğini tekrar tekrar ölç.

YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında yüksek puan almanın ikinci püf noktası: kelime bilgisi. Tamamen okuduğunu anlamaya dayanan hem YDS hem de YÖKDİL’in yüzde 80’i kelime bilgisi. YDS ve YÖKDİL’de hedefin 80 puan ve üzeri değilse gramere fazla takılı kalma. Bununla ilgili daha önce hazırladığım videonun linkini hem şu sağ üst köşeye hem de videonun altına ekliyorum, mutlaka izle.

Yüksek puanlar almanın üçüncü püf noktası ise okuma pratiği. Dediğim gibi, bu bir yazma, konuşma, dinleme sınavı değil. YDS ve YÖKDİL sınavları okuduğunu anlama sınavları. O yüzden bolca okuma pratiği yapmalısın. Okuma becerini kolayca ve en iyi şekilde geliştirebilmen için önerdiğim kaynak kitabı yine sağ üst köşeye ve videonun altına eklediğim linkte bulabilirsin.

Ve tabii ki YDS ve YÖKDİL’den yüksek puanlar almanı sağlayacak dördüncü püf nokta olabildiğince çok soru çözmek. Çıkmış soruları çözmek yolunu yarılasa da yeterli gelmeyebilir. O yüzden, sınav mantığına yakın, sağlıklı hazırlanmış, seni yanlış cevaplarla, içinden çıkılmaz sorularla sınavdan bezdirmeyecek soru bankası kaynak kitaplar kullanmalısın. Öğrencilerimle kullandığım ve oldukça faydalı bulduğum bu tür soru bankası kaynak kitaplardan birini biraz önce bahsettiğim linkte bulabilirsin.

Bu sınavlarda yüksek puan almanı sağlayacak beşinci ve en önemli püf noktasını ise videonun sonuna sakladım. Şimdi gel birlikte günün YDS ve YÖKDİL İngilizce sorusuna bakalım: paragraf tamamlama soru çözümü. Her zaman olduğu gibi, soruyu çözerken, hem kelime hazneni hem çeviri becerini hem de soru çözme tekniğini geliştireceğiz.

Başlıyoruz…

Peki, YDS ve YÖKDİL sınavlarında yüksek puan almanın beşinci ve en önemli püf noktası nedir? Tabii ki sıkça tekrar. Sadece kelimeleri değil çözdüğün soruları da tekrar etmekten bahsediyorum. Öğrenciler bazen bir soruyu çözerken iki seçenek arasında kalırlar ve hasbelkader doğru seçeneği işaretlerler. Fakat aslında bu doğru cevaplar pekişmemiş bilgi ile cevaplanmıştır ve bir sonraki benzer soruda doğru seçeneği değil de yanlış seçeneği işaretleme ihtimalleri yüksektir. O yüzden, sadece yanlış cevapladığın soruları değil doğru cevapladığın soruları da testin sonunda yeniden gözden geçirmelisin ve sınava kadar sadece kelimeleri değil çözdüğün testlerdeki hem doğrularını hem de yanlışlarını düzenli olarak tekrar etmelisin. Ve aslında en değerli püf noktası sensin; senin azmin, umudun ve başaracağına dair inancın.

Kolay gelsin.

YDS & YÖKDİL İngilizce YDS ve YÖKDİL’den Yüksek Puan Almanın 5 Püf Noktası (TEST EDİLDİ) | 2021 Soru Çözümü videosunda öne çıkan İngilizce kelimeler (İngilizce fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, vs.) ve Türkçe anlamları:

achievement motivation: başarı motivasyonu
determinant: belirleyici, etken
aspiration: arzu, istek, heves
persistence: ısrar, süreklilik, kararlılık
expect: ummak, beklemek, ümit etmek
evaluate: değerlendirmek, ölçmek
instigate: körüklemek, teşvik etmek
responsible for: -den sorumlu
outcome: sonuç, çıktı
venture: girişim, kuruluş, teşebbüs
anticipate: öngörmek, tahmin etmek
explicit X implicit: açık X imalı
uncertainty: belirsizlik
in comparison with: ile kıyaslandığında
resistance: direnç
extrinsic sources: dışsal kaynaklar
achievement-oriented: başarı odaklı
relevant literature: ilgili yazın
obtain: elde etmek, edinmek
survey study: anket çalışması
thus = so: böylece, bu yüzden
achieve a goal: amaca ulaşmak
experimental findings: deneysel bulgular
Like: Beğen
Subscribe: Abone ol
Comment: Yorum yap
Ask a question: Soru sor

K a m b e r H o c a . c o m
YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu

 

#yds #yökdil #ParagrafTamamlama

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."