İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu (ZORLU!) Başvuru Süreci | 2021 Soru Çözümü

İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu (ZORLU!) Başvuru Süreci | 2021 Soru Çözümü

YDS & YÖKDİL İngilizce tarafından hazırlanan İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu (ZORLU!) Başvuru Süreci | 2021 Soru Çözümü videosu ve diğer videolar seni öncelikle 3 temel alanda geliştirmeyi amaçlar:

1. Kelime hazneni geliştirmek,
2. Soru çözme tekniğini geliştirmek,
3. Çeviri becerini geliştirmek.

Aynı zamanda birer motivasyon videosu olan YDS & YÖKDİL İngilizce videoları YDS ve YÖKDİL sınavlarının olmazsa olmazı 4 farklı soru türüne odaklanır: kelime bilgisi (vocabulary), cümle tamamlama (sentence completion), paragraf tamamlama (passage completion) ve anlam bütünlüğünü bozan cümle (irrelevant sentence).

Bu kanalda yer alan videoları sınava kadar düzenli olarak takip etmek ve söz konusu videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiğin bilgileri pekiştirmek YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında hedef puanına ulaşmanı kolaylaştırır.

YDS & YÖKDİL İngilizce YouTube kanalına abone olup bildirimleri açarak yeni videolardan haberdar olabilirsin. Abone olmak için TIKLA.

Be yourself, but always your better self.
Kendin ol, ama hep kendinin daha iyisi ol.

Her zaman yapamasam da iyimser kalmak ve eylemi sürdürmek önemli. İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu başvurusunda ne tür zorluklarla karşılaştım? Kısaca özetleyeyim ki neden pes etmemek gerektiğini bir kez daha gör.

Burs için önce, İsviçre’deki 10 üniversiteden birinde, bana doktora sonrası araştırmam sırasında danışmanlık yapacak bir hoca bulmam gerekiyordu. Farklı üniversitelerden yaklaşık 10 hocaya kendimi, niyetimi anlatan bir e-posta gönderdim. Birçoğu dönüş yaptı, kimisi cevaplamadı. Dönüş yapanlarsa çeşitli nedenlerle nazikçe beni geri çevirdiler. Burs başvurusu için sadece 1 ay kalmıştı ve ben artık umudu kesmiştim, sağlık olsun deyip süreçten koptum. Ve sonra bir sabah bir hocadan cevap aldım, kendisine yazdıktan tam iki hafta sonra cevaplamıştı e-postamı ve benimle çalışabileceğini söylüyordu. Bunun üzerine yeniden sürece koyuldum, başvuru belgelerini toplamaya başladım.

İlk sorunu sağlıklı olduğumu gösteren aile hekimi yazısını almakta yaşadım. Aile hekimi belli ki İngilizce bilmiyordu ve beni başka hastaneye sevk edip bana ekstra sağlık belgeleri aldırtmasına rağmen taslak belge İngilizce olduğu için imzalamadı. Neyse ki gergin iki günün ardından belgeyi imzalatmayı başardım.

İkinci sorun ise; doktorayı tamamlayalı altı ayı geçmişse de henüz diplomam hazır değildi ve geçici mezuniyet belgesinin süresi dolmuştu. Başvuru son tarihinden üç gün önce, rica minnet doktora diplomamın basılmasını sağladım ve bir şekilde diplomam bana ulaştırıldı. Enstitü sekreterimiz Didem Hanım’a bu vesileyle tekrar teşekkür ediyorum, bende emeği çoktur. Fakat üniversite diploma servisi diplomayı doktora diploması olarak değil de yüksek lisans diploması olarak basmıştı; baskı hatasını son anda fark ettik! Haliyle bu bana iki katı noter masrafına mal oldu; diğer belgelerle birlikte sanırım 400 lira tuttu.

En büyük stres kaynağı ise istenen iki referans mektubu oldu. İstanbul’daki danışmanımın yazdığı referans mektubunu Enstitü’den alıp hızlı biçimde bana kargolayan öğrencim Kadir’i burada anmam gerekir. Cansın Kadir! Daha önce benzer güzellikleri öğrencilerim Alper ve Cansu yapmışlardı; iyi ki varsınız! Fakat İsveç’teki danışmanım söz konusu referans mektubunu beklediğimden 10 gün geç postaladı ve burs başvurusu için iki haftadan kısa bir süre kalmıştı. Çok uzatmayayım; son gün elime ulaşan mektuba adres yazılmış ama adım yazılmamıştı, eğer ben postaneye bizzat gidip sormasam mektup İsveç’e geri gönderilecekti! Neyse ki konuyu İsviçre Büyükelçiliği ile öncesinde görüşüp bir çözüm üretmiştik.

Son olarak, daha önce kendilerinden burs aldığımı belgeleyen bir yazı almak için TÜBİTAK’a burs başvurusundan bir hafta önce kargoyla dilekçe göndermiştim. Başvuru günü ilgili yazıyı elden almak için Ankara’ya gittiğimde söylenen şuydu: “Dilekçeniz elimize ulaşmadı.” Neyse ki onu da gün içinde e-imzalı bir belge ile hallettik.

Peki, sonra ne oldu? Sonrasını videonun sonunda anlatacağım. Önce, günün YDS ve YÖKDİL İngilizce sorusuna gel beraber bakalım: cümle tamamlama sorusu. Amacımız, her zaman olduğu gibi, kelime hazneni, soru çözme tekniğini ve çeviri becerini geliştirmek.

Başlıyoruz…

Peki, İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu başvurum sırasında ve sonrasında ne oldu? Başvurunun bitmesine bir iki saat kala Büyükelçilik binasına vardım ve belgeleri teslim ettim. Bursun fen, sağlık, sosyal bilimler gibi bütün alanları kapsayacak şekilde doktora sonrası araştırma seviyesinde sadece 2-3 kişiye verileceğini zaten biliyordum. Fakat doktora, doktora sırası ve doktora sonrası araştırma şeklinde üç farklı seviyede verilen bursa en çok başvurunun benim başvurduğum seviyede olması az da olsa var olan umudumu hepten yıkmıştı. Başvuru belgelerini teslim alan görevli, başvuruların yüzde 80’inin doktora sonrası araştırma seviyesinde olduğu bilgisini verdi!

Ve evet, bütün bu yorucu sürecin ardından, çok da umudum yokken Mart ayının son günü bu güzel haberi aldım; koca Türkiye’de doktora sonrası araştırma seviyesinde sadece 2-3 kişiye verilen İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu’na hak kazandım. Darısı bütün emek verenlerin başına.

Kolay gelsin.

YDS & YÖKDİL İngilizce İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu (ZORLU!) Başvuru Süreci | 2021 Soru Çözümü videosunda öne çıkan İngilizce kelimeler (İngilizce fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, vs.) ve Türkçe anlamları:

in some contexts: bazı bağlamlarda
contrast with: ile karşılaştırmak, çelişmek
nature: doğa
difference X similarity: farklılık X benzerlik
trivially: önemsiz biçimde, kolayca, sıradan
linguistic: dilbilimsel, dilsel
in others: diğerlerinde, ötekilerde
take as part of: parçası olarak almak
human behavior: insan davranışı
amenable to: sorumlu, uygun
the same X different: aynı X farklı
kind of = sort of: tür, çeşit
investigation: araştırma, soruşturma
exaggerate: abartmak
however = but = yet: fakat, yine de
natural: doğal
mere: sade, saf, mutlak
raw material: ham madde
Like: Beğen
Subscribe: Abone ol
Comment: Yorum yap
Ask a question: Soru sor

K a m b e r H o c a . c o m
YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu

 

#yds #yökdil #CümleTamamlama

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."