Yurt Dışında Eğitim İçin İsveç Enstitüsü Bursları | 2021 Soru Çözümü

Yurt Dışında Eğitim İçin İsveç Enstitüsü Bursları | 2021 Soru Çözümü

YDS & YÖKDİL İngilizce tarafından hazırlanan Yurt Dışında Eğitim İçin İsveç Enstitüsü Bursları | 2021 Soru Çözümü videosu ve diğer videolar seni öncelikle 3 temel alanda geliştirmeyi amaçlar:

1. Kelime hazneni geliştirmek,
2. Soru çözme tekniğini geliştirmek,
3. Çeviri becerini geliştirmek.

Aynı zamanda birer motivasyon videosu olan YDS & YÖKDİL İngilizce videoları YDS ve YÖKDİL sınavlarının olmazsa olmazı 4 farklı soru türüne odaklanır: kelime bilgisi (vocabulary), cümle tamamlama (sentence completion), paragraf tamamlama (passage completion) ve anlam bütünlüğünü bozan cümle (irrelevant sentence).

Bu kanalda yer alan videoları sınava kadar düzenli olarak takip etmek ve söz konusu videoları tekrar tekrar izleyerek öğrendiğin bilgileri pekiştirmek YDS ve YÖKDİL İngilizce sınavlarında hedef puanına ulaşmanı kolaylaştırır.

YDS & YÖKDİL İngilizce YouTube kanalına abone olup bildirimleri açarak yeni videolardan haberdar olabilirsin. Abone olmak için TIKLA.

It is better to fail in originality than to succeed in imitation.
Özgünlükte başarısız olmak taklitte başarılı olmaktan iyidir.

Bugün sana bir başka yurt dışında eğitim fırsatından bahsedeceğim: İsveç Enstitüsü Bursları. 2017-2018 yıllarında doktora araştırmam için yararlandığım bu burs maalesef artık doktora ve doktora sonrası araştırma seviyesinde verilmiyor. Ve İsveç Enstitüsü resmi internet sitesinde biraz gezindikten sonra öğrendim ki yüksek lisans seviyesinde verilen burs için bazı şartlar aynı kalsa da birtakım değişiklikler yapılmış.

Bunun ayrıntılarına geçmeden önce, başka burslar için kafanda bir fikir oluşsun diye İsveç Enstitüsü doktora araştırma burs başvurusu sürecinden kısaca bahsedeyim. Öncelikle, İsveç’te bir üniversitede aktif olarak çalışan bir hocadan kabul alman gerekiyor. Bir başka videoda kabul alma sürecini daha ayrıntılı şekilde anlatırım. Bununla birlikte, kabul aldığın üniversite ya da enstitünün eğitim dilinde yabancı dil bildiğini belgelemen isteniyor. İsveç Enstitüsü o zamanlar bir dil okulundan alınmış belgeyi bile kabul ediyordu. Yani, yurt dışı eğitim için yaygın kanı olan TOEFL, IELTS gibi sınav sonuçları her zaman gerekmiyor. Ve İsveç Enstitüsü bursları doktora araştırması seviyesinde sadece belli başlı sosyal bilim alanlarına veriliyor. Daha doğrusu, veriliyordu. Nitekim şimdi ayrıntılarını vereceğim yüksek lisans seviyesinde de durum aynı. Ve benim başvurduğum yıl söz konusu bursun doktora araştırması seviyesinde Türkiye’den sadece 4-5 kişiye verildiğini de söylemeliyim.

Yüksek lisans seviyesinde geçmiş yıllarda 15-20 kişiye verilen İsveç Enstitüsü bursları son zamanlarda daha az sayıda Türk vatandaşına veriliyor. Küresel Profesyoneller İçin İsveç Enstitüsü Bursları olarak adlandırılan bursun ilk şartı “liderlik” vasfına sahip olman ve mümkünse bunu özgeçmişinle kanıtlaman. Bursa başvurabilmen için aynı zamanda 3.000 saatlik yarı zamanlı ya da tam zamanlı iş deneyimini belgelemen gerekiyor. Türkiye’den başvuracak adayların özellikle demokrasi, insan hakları ya da hukukun üstünlüğü gibi alanlarda çalışmış olmaları bekleniyor. Alt başlıklar ise; cinsiyet eşitliği, eşit fırsatlar, ayrımcılık yapmama veya bağımsız medya. Herhangi bir yaş şartı olmayan bu burs için biraz önce saydığım koşulları sağlıyorsan önce İsveç’teki bir üniversite programından kabul alman gerekiyor. Yine, resmi internet sitesinden anlaşıldığı üzere, demokrasi, insan hakları ya da hukukun üstünlüğü gibi konularda eğitim veren programlardan kabul alan adayların bursa hak kazanma şansı daha yüksek. Burs, eğitim ücretinin yanı sıra orada barınmanı ve geçinmeni sağlayacak bir meblağı kapsıyor. Burs miktarını internet sitesinde göremedim (Daha sonra buldum: Aylık 10.000 SEK; yani 7 Kasım 2020 tarihindeki döviz kuru ile yaklaşık 10 bin Türk Lirası!), fakat başvuru tarihleri gibi diğer ayrıntılar için videonun altına ilgili linki bırakıyorum (söz konusu link YouTube’da, videonun açıklamalar kısmında).

O halde şimdi, günün YDS ve YÖKDİL sorusuna geçelim: cümle tamamlama sorusu. Bir kez daha amacımız; kelime hazneni, soru çözme tekniğini ve çeviri becerini geliştirmek.

Başlıyoruz…

Birçok insan daha yarış başlamadan pes eder. Çabalamak, emek vermek zor gelir ya da daha en baştan yenilgiyi kabul eder. Eğer sadece 3-5 kişiye veriliyormuş deyip baştan havlu atsaydım ne İsveç Enstitüsü ne de bir sonraki videoda bahsedeceğim İsviçre Hükümeti Mükemmellik bursunu almam mümkün olurdu. Bugün Neuchâtel gölü kıyısında otururken etrafımda onlarca kuş vardı; hepsi avucumdaki ekmek parçasını yiyebilmek için onu yere atmamı beklerken aralarından sadece bir tanesi avucuma konup o ekmek parçasını almaya cesaret edebildi, hem de iki kez! Hayat cesurların işin. Ve bu cesareti gösterirken taklitten ziyade özgün de olabiliyorsan ne âlâ.

Kolay gelsin.

YDS & YÖKDİL İngilizce Yurt Dışında Eğitim İçin İsveç Enstitüsü Bursları | 2021 Soru Çözümü videosunda öne çıkan İngilizce kelimeler (İngilizce fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, vs.) ve Türkçe anlamları:

because of = owing to = due to: -dığından, -den dolayı
package up: paketlemek, toplamak
mentality: zihniyet, düşünce tarzı
non-movable items: taşınmaz maddeler
crime scene: olay yeri, suç mahalli
process: işlemek
grey powder: gri toz
investigator: soruşturmacı, dedektif
skim over: üstünkörü yapmak
collect fingerprint: parmak izi toplamak
transportable items: taşınabilir maddeler
paper bag: kağıt çanta
envelope: zarf
evidence = proof: delil, kanıt
place: konumlandırmak, kim olduğunu çıkarmak
individual: birey, bireysel
every: her
top priority: en yüksek öncelik
Like: Beğen
Subscribe: Abone ol
Comment: Yorum yap
Ask a question: Soru sor

K a m b e r H o c a . c o m
YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu

 

#yds #yökdil #CümleTamamlama

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."