Öğrencim İsmail Bey Sadece 30 Saatte Başardı, Nasıl Mı?

Öğrencim İsmail Bey Sadece 30 Saatte Başardı, Nasıl Mı?

Öğrencim İsmail Bey’i 21 Ocak 2017 e-YDS’deki 30 Saatte 73,75 Puan Başarısı için kutluyorum.

Öğrencim İsmail Bey
Satış Operasyon Yöneticisi

Özel Paket: 30 Saat
Hedef e-YDS Puanı: 70

YDS İlkbahar 2016: 51,25
e-YDS Ocak 2017: 73,75

Teşekkürler İsmail Bey, emeklerimizin hakkını verdiğiniz ve sizden sonraki öğrencilerimi cesaretlendirdiğiniz için.

İsmail Bey 27 Ağustos 2016 tarihinde bana bir WhatsApp mesajıyla ulaştı ve daha önceki iki YDS İngilizce sınavından 51,25 puan aldığını, 2017 yılının başında bir doktora programına başlayabilmek için İngilizce e-YDS’den en az 60 puan alması gerektiğini belirtti (biz 60 puan olan bu hedefi daha sonra 70 puan olarak güncelledik). Bunun için benden Ekim-Kasım-Aralık ayları için kendisine uygun bir YDS İngilizce ders programı oluşturmamı talep etti. Haftada 2 saat, ayda 8 saat olmak üzere toplam 30 saatlik yaklaşık 4 aya yayılan bir program hazırladık ve ders saatlerinde esnek davranmakla birlikte Çarşamba günü 21:00-22:00 ve Pazar günü 21:00-22:00 olmak üzere Skype üzerinden YDS İngilizce derslerimize Ekim ayı itibariyle başladık.

İtiraf etmeliyim ki İsmail Bey hem kolay hem de zor bir öğrenciydi. Kolay bir öğrenciydi, çünkü az enerjiyle çok şey öğrenebiliyordu. Zor bir öğrenciydi, çünkü iş yaşamının yoğunluğu, baba olma sorumluluğu gibi nedenlerle YDS İngilizce potansiyelinin tamamını kullanamıyorduk ve böylesi yüksek bir potansiyele sahip bir öğrencimle kendisi için gerekli puanı alamazsak çok üzülürdüm.

İsmail Bey bana YDS İngilizce derslerimizin başlamasından yaklaşık 1 ay önce ulaştığı için kendisiyle çalışma kaynaklarımızı derslerimiz öncesinde paylaşma fırsatı buldum; fakat o dönem yaşadığı fiziksel bir sağlık durumu nedeniyle pek çalışma imkânı bulamıyordu. Bu durum başlangıçta beni biraz ürküttü, çünkü söz konusu durum ‘çalışmama’ alışkanlığına dönüşebilir ve daha en başında kronik bir hal alabilirdi. Neyse ki korktuğum başıma gelmedi ve derslerimizin başlamasından kısa bir süre önce İsmail Bey kaynak kitaplara başladığını ve derslerimiz için sabırsızlandığını söylemeye başlamıştı.

Ekim ayı geldiğinde, 30 saatlik programımızı haftanın iki günü birer saat Skype üzerinden bir araya gelerek uygulamaya koyduk. Şunu söylemeliyim ki bütün öğretmenlik yaşamım boyunca öğrencilerim bakımından hep şanslı olduğumu hissetmişimdir; kendimi gerçekleştirme biçimim olan ‘öğretme’ kariyerimde öğrencilerim şahsıma karşı her zaman saygılı olmuş ve kibar davranmışlardır. Bu durumu yetişkin öğrencilerimde çok daha yoğun bir şekilde yaşadığımı söylemeliyim. Fakat, lütfen diğer öğrencilerim alınmasınlar, İsmail Bey sadece öğrencim olarak değil hayatım boyunca tanıdığım en kibar, en beyefendi insanlardan biriydi. Onun inceliği karşısında öğrencilerimin şahsıma atfettiği ‘kibar’ yakıştırmasını sorgulamaya başlamış bile olabilirim.

Fakat öğrencim İsmail Bey YDS İngilizce derslerimizin başlamasından bir süre sonra maalesef beni hayal kırıklığına uğratmaya başladı; derslerimize her zaman zamanında gelmesine ve (bazen benden bazense kendisinden kaynaklı nedenlerle telafiye bıraktığımız dersler dışında) düzenli katılım sağlamasına rağmen kendisine verdiğim ödevleri yeterince yerine getirdiğini düşünmüyordum. Ki kendisi de bunu kabul ediyor ve İstanbul yaşamının yoruculuğundan dem vuruyor , “Hocam siz merak etmeyin, bir şekilde halletcem ben…” söylemleriyle hafiften sitemkâr olan beni yatıştırıyordu (bazen beni geçiştirdiğini düşünsem de ne mutlu ki aldığı e-YDS sonucu kendisini haklı çıkardı).

Skype üzerinden YDS İngilizce derslerinde, ki öğrencilerimle biz bu dersleri birbirimizi görmeden sadece masaüstü ekran görüntüsü üzerinden gerçekleştiririz, öğrenci için ilk başlarda en büyük tereddütlerden biri hocayı görmeden yapılan bu derslerin öğrencinin dikkatini 50 dakika boyunca sıcak tutma konusunda başarıya ulaşıp ulaşmayacağıdır. İstisnalar dışında öğrencilerimle bu noktada herhangi bir sorun yaşamadığımızı söylemeliyim. İsmail Bey ise bu konuda beni en çok şaşırtan öğrencilerimden biri olmuştur; 21:00-22:00 gibi geç saatlerde yaptığımız derslerin çok azında İsmail Bey’in dikkatinin dağıldığına ya da dersten koptuğuna şahit olmuşumdur. Fakat şunu da belirtmeliyim ki ‘sorularla barışmasına’ yönelik tüm telkinlerime rağmen bazen sorularla savaşmış, hatta “Hocam, bu ‘doğru’ seçenek bana hâlâ anlamlı gelmiyor.” diyerek bana söz konusu sorular için yeni çözüm arayışlarına girmem gerektiğini hissettirmiştir.

Bununla birlikte, İsmail Bey WhatsApp üzerinden gönderdiğim günlük YDS İngilizce soru paylaşımlarıma başlarda düzenli cevaplar vermiş, fakat daha sonra bu cevaplarda aksamalar yaşanmaya başlamıştı. Söz konusu soruları birkaç gün veya yaklaşık bir hafta biriktirerek cevaplamaya başlamıştı ki bu paylaşımlardan en üst düzeyde fayda sağlamak için bütün öğrencilerimden istediğim gibi kendisinden de bu soruları günlük cevaplamasını istiyordum.

Gelgelelim, bütün yoğunluğuna ve baba olmanın getirdiği sorumluluklar ve zaman zaman yorgunluğuna rağmen ben biliyordum ki İsmail Bey İngilizce e-YDS Ocak 2017 için elinden geleni yapmaya çalışıyordu. Nitekim, sınav günü gelip çattığında İsmail Bey beni gururlandıran, kendisini onurlandıran o güzel sonucu aldı: 73,75 Puan, e-YDS Ocak 2017!

Yazar hakkında

Kamber Hoca administrator

YDS & YÖKDİL Yaşam Koçu Kamber Hoca, sade ve sadece YDS & YÖKDİL İngilizce dersi verir, öğrencilerinin YDS & YÖKDİL İngilizcede başarılı olabilmeleri için onları güdüler ve cesaretlendirir, 7/24 WhatsApp desteği ile her an öğrencilerinin yanında olur ve mutlak başarı sağlar: "YDS & YÖKDİL İngilizce bir yaşam biçimidir."

2 yorum

melekYayın tarihi4:10 pm - Tem 29, 2019

merhaba hocam görüşebilir miyiz

Yorumlar kapalı.